Цикл уроків " Навчання грамоти" ( березень 2020)
Тема: Звук [ е ], позначення його буквами Е е.
Мета: закріпити артикуляцію голосних звуків;ознайомити учнів з новою буквою Е е; навчати читати склади та слова з буквою Е е; збагачувати словниковий запас;
розвивати увагу, логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Оголошення теми уроку.Мотивація
Сьогодні у нас з вами буде незвичайний урок. Нас запросили на день народження до букви, яку ми сьогодні будемо вивчати. Але як вам відомо, що без подарунка не гарно приходити на свято.
Що окрім подарунка ще дарять іменинницям? (Квіти)
Так, ми з вами зробимо гарний букет, і подаруємо його іменинниці. За кожне правильне виконане вами завдання наш букетик буде збагачуватись квітками. І коли букет буде готовий,то можна вирушати в подорож на День народження. Але живе іменинниця не так и близько.
ІІІ Актуалізація опорних знань.
А зараз, підготуємо наш язичок до роботи на уроці читання (квітка)
Гра «Перестав склади і прочитай слово» (квітка)
сто – ті тісто
нок – та танок
тор – трак трактор
ти – кві квіти
Знайдіть зайву букву у словах : Нніна, містоо, лисст (квітка)
А зараз ми проведемо чистомовку. Я не буду називати останнє слово в рядку, а ви, за допомогою малюнків маєте її продовжити.
Чистомовка
А – А – А – абрикосів два.
И – И – И – полунички три.
І – І – І – а малинок дві.
У – У – У – одне кенгуру.
О – О – О – одне вікно.
Е – Е – Е – яблучко одне.
- Які звуки ми вимовляли в чистомовці? (Голосні).
- Подивіться в будиночок голосних, скільки голосних ще не вистачає?
- Букву на позначення якого голосного звука ми ще не знаємо, але ви його чули в чистомовці? (На позначення звука [ е ])
- Отже, на сьогоднішньому уроці ви познайомитеся з літерою - іменинницею, що позначає ще один, останній голосний звук [ е ]. Ви навчитеся читати склади та слова з новою літерою.
- І тепер, коли в нас готовий букет, ми можемо вирушати в подорож на свято до іменинниці! (плакат)
- І почнемо ми свою подорож з будиночка чаклунки ,яка розповість нам захопливу легенду про чудову квітку.
ІV Вивчення нового матеріалу.
Слухання карпатської легенди
Чи сподобалася вам ця легенда?
Назвіть героїв цього твору.
Що змогло розтопити серце феї?
На які квіти перетворилися її сльози?
Виділення звука [ е ]. Артикуляція звука.
Який звук повторюється в кожному складі слова едельвейс? (слайд 5).
Учні чітко вимовляють заданий звук, визначаючи, що рот при цьому відкритий, а губи розтягнені, повітря проходить вільно. Звук [ е ] можна вимовити дуже голосно і проспівати, він голосний.
В яких словах легенди іще є звук [ е ]? (Легенда, фея, мисливець, крижане, серце).
Де стоїть цей звук? (Всередині слова, в кінці слова).
Гра «Впіймай звук [ е ]»
Екран, стіл, електричка, місток, телефон, телевізор
Гра «Магазин»
Купуємо тільки ті речі, в яких є звук «е» (Предметні малюнки на дошці)
Праска, телевізор, черевики, сорочка, глечик, чашка, виделка, букет, телефон, м’яч
Ознайомлення з буквою Е е.
Розглянемо як виглядає літера Е велика.
Що нагадує Е? (Драбину, граблі).
Песик з плющу не кудлатий.
Куцохвостик ліг поспати.
Витяг ноги, ліг погріться,
Наче буква Е – дивіться.
-А тепер давайте розглянемо і порівняємо написання друкованої е маленької.
- Чи подібні ці літери в написанні? (Ні).
V. Фізкультхвилинка.
- Ми з вами потрапили на острів, на якому почалось виверження вулкану, для того,щоб швидше його покинути треба багато сил, а для його зробимо фізхвилинку.
VI. Продовження роботи над темою.
Наступна наша зупинка – остів смаколиків. На ньому все таке смачненьке, що ми тут трішечки затримаємось
Відкрийте букварі на ст. 94
Робота з букварем (с. 94-95).
1). Читання складів та слів з буквою Е е.
Утворення обернених і прямих складів за допомогою променевих
схем (с. 94).
Утворення та читання слів за стрілкою: ера, аул, лев, він.
Вчитель пояснює значення слів ера, аул.
Ера - Початок літочислення, зв'язаний з якою-небудь історичною або легендарною подією – ера динозаврів.
Аул - Назва села в деяких народів на Кавказі.
2). Робота над текстом за Сергієм Козловським (с. 94)
Слухання тексту.
Про кого цей текст?
До кого прибіг зайчик?
Що він промовляв?
Читання речення: Він летів, немов вітер.
Як розумієте цей вислів? (Біг дуже швидко.)
Читання тексту в особах. Вчитель читає слова автора, діти – зайчика.
А з острова смаколиків ми потрапляємо на підводний човен,який довезе нас до замку Іменинниці. Але і на ньому нас будуть чекати певні завдання.
3)Робота над віночком слів. Читання слів з букваря (с. 95).
Діти, в віночку більше чого: рослин,чи звірів?
А з букви «Е» є ще дві тварини: це страус ЕМУ і африканська змія ЕФА
* Читання стовпчиків слів
4). Робота над загадкою (с. 95).
Слухання загадки. Виконання завдання до тексту – складання слова відгадки
Що це за цікаве вікно? (слово-відгадка- розсипані літери)
Повторне читання
Кого побачив хлопчик в телевізорі?
VIІ. Підсумок уроку.
Нарешті, ми з вами потрапили до замку іменинниці! І можемо її привітати!
Тепер ви знаєте всі букви на позначення голосних звуків.
А їх усього шість. Давайте їх назвемо!
Яку букву ми вивчали сьогодні ? Який звук позначає ця літера?
Навчання грамоти
Тема. Звуки [л],[л’]. Мала буква л. Читання складів з буквою л.
Мета: познайомити учнів з новою буквою; її назвою та звуковим значенням; формувати у дітей навички правильної вимови звуків; розвивати уміння виділяти звуки [л],[л’] з
мовного потоку; удосконалювати навички звукового аналізу; виховувати інтерес до уроку.
Хід уроку:
І. Організація класу
Вчитель перевіряє підготовку до уроку.
Встаньте ,діти , всі рівненько.
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе.
Дзвоник дав сигнал – пора.
Починаєм , дітвора.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Повторення вивчених букв.
- Подивіться на дошку. Тут зображені букви, які ви вже вивчали на уроках читання. Тільки вони наполовину стерлися. Спробуйте впізнати і назвати літери.
- Назвіть букви, які мають свої секрети?
- Скільки голосних звуків в українській мові? Якою цифрою позначимо?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Діти, сьогодні я дізналась, що в нашій школі знімають фільм.
А чи мріяли ви стати кінозірками? (Відповіді дітей.)
Порадую вас, ви можете спробувати себе в ролі акторів. Є бажання? (Відповіді дітей.)
Яка техніка нам допоможе зняти кіно?
Тоді, вмикаю відеокамеру і починаємо працювати. Успіхів вам!
ІV.Повідомлення теми.
Сьогодні ми познайомимося з новою літерою, яка позначає два звуки, навчимося читати склади з цією літерою. І просто отримаємо задоволення від того, що станемо героями фільму.
V.Вивчення нової теми.
1. Виокремлення і характеристика звуків [л], [л’].
- Послухайте вірш. Про яких птахів у ньому говориться?
Літом ластівка літає,
Ластів’ят малих навчає:
«Не лінуйтесь, ластів’ята,
Вчіться літечком літати,
Бо як літо відлітує,
Ми за море помандруєм».
Учитель вивішує малюнок із зображенням ластівки.
— Ще раз вимовте назву цієї пташки хором. Назвіть перший звук у слові. Як він вимовляється?( Кінчик язика зімкнувся з верхніми зубами. )
Чи можемо ми цей звук промовити голосно? Проспівати? Тоді , який це звук? (Приголосний). Позначаємо однією рисочкою.
— Коли ластівка навчала літати своїх пташенят? (Літом.) Повторіть слово ЛІТО кілька разів хором. Назвіть перший звук цього слова. Чим вимова м’якого звука [л’] відрізняється від вимови твердого приголосного звука [л]? М’який приголосний позначаємо двома рисочками.
Учні вимовляють звуки парами, слідкуючи за зміною положення язика. Після цього роблять висновок, що обидва звуки приголосні. Звук [л] — твердий, а звук [л’] — м’який.
— Як ви розумієте вислів ЛІТО ВІДЛІТУЄ? Як сказати інакше? (Літо закінчиться, пройде.)
— Пригадайте інших птахів, у назвах яких є звук [л] або [л’]. (Голуб, зозуля, альбатрос, дятел, іволга, соловей, малинівка, орел тощо.)
2. Упізнавання звуків [л], [л’] у мовленні. Гра «Упіймай звук»
͞ Коли почуєте у вірші звук [л], [л’], плескайте в долоні.
Фізкультхвилинка (музична)
3. Ознайомлення з буквою л.
- Два приголосні звуки, твердий [л] і м’який [л’] позначаються однією буквою Л.
— Розгляньте малу букву Л. На що вона схожа?
Лев, лисиця і орел
Дуже люблять букву «Л»
З букви «Л» для цирку
Змайстрували гірку,
Щоб катались звірі
І жили у мирі.
4. Друкування літери.
Починаючи з низу, підіймаємося по схилу вгору, там на нас чекає коротка доріжка, і раптом різко опускаємося вниз, давайте ще раз : гірка, доріжка, стовпчик вниз.
5. Робота з букварем. (с. 54 - 55)
— Яку букву ластівка тримає у дзьобі? (Букву Л.) Зараз вона буде підлітати до букви, , а ви — хором читати склади.
Читання складів (читання вчителем, хорове читання).
Фізкультхвилинка для очей
VІ. Закріплення вивченого. ( у групах)
Гра «Знайди і обведи слово на літеру л».
Звуковий аналіз слова на вибір.
VІІ. Підсумок, рефлексія.
— Яку букву ми вивчали на уроці?— Які звуки вона позначає?